NOWE TESTY NA PRAWO JAZDY

Nowe egzaminy teoretyczne zamiast w lutym 2012 wejdą w życie jednak od 19 stycznia 2013.

5 stycznia 2012

Nowe testy na prawko

Minister Sławomir Nowak na konferencji prasowej ogłosił, że nowe egzaminy teoretyczne na prawo jazdy, które miały wejść w życie od lutego 2012, wejdą jednak od 19 stycznia 2013. Przełożenie nowych zasad egzaminu na prawo jazdy pozwoli wielu przyszłym kierowcom na zaliczenie egzaminu na starych zasadach. Biorąc pod uwagę, że każdego roku do egzaminu podchodzi około 500 tysięcy kursantów, tylu kursantów będzie mogło zdać egzamin na starych zasadach.

Informację ogłoszono 5 stycznia 2011.

Na zmiany złożyło się kilka czynników, między innymi tak poważne zmiany w formie egzaminowania wymagają ogromu prac przygotowawczych, chociażby przy przygotowaniu nowej bazy pytań egzaminacyjnych. Dodatkowo, oprócz przygotowania zmian, trzeba we wszystkich WORD-ach w Polsce wdrożyć nowe systemy z nowymi pytaniami. Co więcej wdrożenie nowego systemu komputerowego wymaga przeprowadzenia odpowiednich przetargów. Wprowadzenie zmiany w terminie nowych egzaminów wymaga nowelizacji ustawy, czyli sprawą musi zająć się Sejm.

Planowane nowe testy na prawo jazdy wywołały pewien popłoch wśród kursantów i adeptów kierownicy, co można było zaobserwować chociażby po wzroście liczby kursantów, jaki miały szkoły nauki jazdy. Według przewidywań zdawalność egzaminów teoretycznych na początku, tuż po wprowadzeniu nowych zasad zapewne spadnie, chociażby ze względu na element nowości, jednak z czasem powinna utrzymywać się na dość wysokim poziomie.

Jak informuje Ministerstwo Transportu, 5 stycznia 2012. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak podczas konferencji prasowej poinformował, że chce, aby nowy system zdawania na prawo jazdy zaczął obowiązywać od stycznia 2013 r., a nie jak pierwotnie planowano od 11 lutego 2012. W związku z tym konieczna będzie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

Podjęliśmy decyzję w resorcie, aby wystąpić do Sejmu z prośbą o przedłużenie vacatio legis do stycznia 2013 r. - powiedział Minister Sławomir Nowak. Mam nadzieję, że do końca miesiąca nowelizacja trafi do Prezydenta - dodał.

Nowy termin obowiązywania przepisów został zaproponowany, ponieważ Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, które są odpowiedzialne za egzaminowanie, nie są odpowiednio przygotowane do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na nowych zasadach. Lepiej dla komfortu zdających na prawo jazdy i działania systemu, by te zmiany weszły w życie później - znaczył Minister.

Nie chcielibyśmy, aby zdający mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych warunków. W trosce o to, aby zdający nie mieli dyskomfortu zdawania z dnia na dzień w innych warunkach, chcemy aby odbyło się to w spokojniejszym tempie – powiedział podczas konferencji Sekretarz Stanu w MTBiGM Tadeusz Jarmuziewicz.

Egzaminy jeszcze przez rok będą przeprowadzane na dotychczasowych zasadach, tak aby WORD-y miały odpowiednio dużo czasu na lepsze przygotowanie i wdrożenie nowego systemu.